piątek, 17 kwietnia 2015

Tytułem wstępu

Cześć. Tak, kolejny nowy blog w blogosferze...Nie, nie, niemodowy, broń boże, żadnych szafiarek i tym podobnym cudom. Posty będą poruszały tematy fizjoterapii, sportu i fitnessu, w którym jestem zauroczona. Czekam z niecierpliwością na możliwość rozpoczęcia kursu instruktorskiego i doświadczenia pracy instruktora fitnessu,a także pracy fizjoterapeuty. Praca z ludźmi daje mi wiele satysfakcji, praca za biurkiem - stanowczo nie dla mnie!!! Ostatnio miałam okazję prowadzić treningi z biegaczami przygotowującymi się do biegów długodystansowych, bardzo pozytywne doświadczenie!!!
 Jestem studentką IV roku fizjoterapii na UMedzie we Wrocławiu, początkowo fizjoterapia była po prostu drugim wyborem, od niedawna zaczęła mnie bardziej interesować. Blogowanie zachęciło lub wręcz ( pozytywnie!) zmusiło do zdobywania dodatkowej wiedzy, odwiedzenia biblioteki i zakup perełek książkowych.  Na razie jest to zabawa, która pozwala mi się rozwijać w swoich zainteresowaniach, a co dalej ? -  co ma być to będzie. ; )))))
A no taak... Trenuję od 6 lat lekkoatletykę, aktualnie przygotowują się do 800 m. Trenowanie to nie tylko ciężka praca, poświęcenie; to również odpoczynek, zabawa, plotki, przyjaciele, wspomnienia..... Oby zdrowie dłuuuuugo pozwoliło na sportowy styl życia, innego scenariusza sobie nie wyobrażam. : )

Karolina Dąbrowska




wtorek, 14 kwietnia 2015

Stabilnie niestabilni - stabilizacja centralna


Core stability = stabilizacja centralna --- > inaczej kontrola mięśniowa pozwalająca na utrzymanie stabilizacji funkcjonalnej okolicy lędźwiowo krzyżowo-biodrowej. Centrum stabilizacji ( z ang. core) stanowi 'gorset mięśniowy', ważny zarówno podczas wykonywania ruchu jak i w bezruchu; jest elementem stabilizacji ciała i kręgosłupa. Możemy go porównać do wewnętrznego silnika, który warunkuje prawidłowy ruch kończyn. Jako pierwsze aktywują się mięśnie głębokie, a następnie mięśnie ruchowe, dlatego tak ważna jest prawidłowe funkcjonowanie tych naturalnych stabilizatorów.
 W stabilizacji odgrywają rolę mięśni globalne ( dynamiczne, fazowe) i lokalne ( miejscowe). Do tych pierwszych zaliczamy : mięsień prosty brzucha, mięśnie brzucha skośne zewnętrzne oraz piersiowa część lędźwiowego odcinka mięśnia
biodrowo-żebrowego, łącząca miednicę z klatką piersiową.
Mieśnie lokalne stanowią: część lędźwiową mięśnia wielodzielnego, mięsień lędźwiowy większy, czworoboczny lędźwi oraz lędźwiowe części mięśni biodrowo-żebrowego i mięśnia najdłuższego grzbietu, mięśień poprzeczny brzucha, przepona, jak i również włókna mięśnia skośnego brzucha wewnętrznego. Mięśnie globalne odpowiadają za stabilizację tułowia, a lokalne za
stabilizacje odcinkową. Mięśnie lokalne 'pilnują' przemieszczające się kręgi podczas ruchu, a globalne zapewniają ruch całego tułowia.

Temat stabilizacji centralnej jest bardzo rozległy i trudny, jednak jest podstawą w osiąganiu lepszych wyników. Zaniedbanie tej części treningu może niestety doprowadzić do kontuzji, przerwy w treningu, w rezultacie ZERO endorfin . ; / Obecnie istnieje spectrum możliwości wzmacniania mięśni core stability. Popularne stało się wykorzystanie swiss ball, trx, taśm, itp. Piłki lekarskie, zwykła drabinka, materac i stoper to również materiały do pracy nad stabilizacja. Więcej o core stability w następnych postach, pojawią się intrukcje, zdjęcia, filmiki. ; )))